Historia marki McCormick od 1831 roku do dnia dzisiejszego

McCormick, legendarna amerykańska marka istniejąca od 1831 roku to ponad 180 lat historii techniki rolniczej. Firma została założona przez Cyrusa Hall McCormick w Walnut Growe w Virginii. Pierwszą maszyną, która wkrótce zyskała ogromne uznanie wśród farmerów była żniwiarka konna.  McCormick to wzór innowacji, nie tylko w zakresie nowatorskich rozwiązań technicznych ale również we wdrażaniu pionierskich, biznesowych metod sprzedaży. Jego motto brzmiało: „To sell, I must advertise” -”żeby sprzedawać muszę reklamować”. Kampanie reklamowe były zwiastunem obecnej internetowej reklamy bezpośredniej. Jako pierwszy udzielił gwarancji na swoje maszyny, wprowadził sprzedaż ratalną, oraz zbudował pierwszą sieć dealerów w całym kraju – w efekcie wprowadzenia nowego, agresywnego systemu sprzedaży McCormick Harvesting Company w latach 1834 -1860 została największą firmą produkującą maszyny dla rolnictwa.

W 1902 roku kilka firm w tym największe: McCormick Harvesting Machine Co. i Deering Harvester Co. połączyło się tworząc International Harvester Co. Efektem tej konsolidacji były pierwsze ciągniki rolnicze Mogul i Titan. Były to raczej silniki na podwoziu z ciernym napędem (jeden bieg do przodu i jeden do tyłu) z przeznaczeniem do napędu młocarni lub ciągnięcia pługa. Od 1923 roku w celu poprawy bezpieczeństwa zaczęto malować pierwotnie szare ciągniki na kolor czerwony, dając w ten sposób początek legendzie „Big Red”. W 1924 roku, International Harvester wprowadza model Farmall, pierwsze udane uniwersalne ciągniki rolnicze. W 1925 roku pojawia się pierwszy specjalistyczny ciągnik sadowniczy, który wyróżniał się opływowymi błotnikami całkowicie zasłaniającymi tylne koła i stanowisko operatora – McCormick-Deering Orchard. Do roku 1955 spółka IHC wyprodukowała ponad trzy miliony ciągników.

Jako ciekawostkę możemy podać fakt, że w Polsce już w 1920 roku Syndykat Rolniczy w Warszawie sprowadził i uruchomił w majątkach ziemskich pierwszych 250 amerykańskich traktorów Titan 10/20 i jednocylindrowych Junior 8/16. Bardzo tanie traktory w cenach nie przekraczających dziewięćset dolarów okazały się szlagierem importowym. Wkrótce modele te o mocach od 8 do 10 KM zostały wyparte przez kolejny model McCormicka. W latach trzydziestych ciągniki serii McCormick – Deering 10-20 w cenie 1240 zł w Warszawie, Poznaniu i Lwowie sprzedawała Kooperacja Rolna.

Obecnie producentem ciągników i od 2000 roku właścicielem legendarnej, amerykańskiej marki McCormick jest firma ARGO TRACTORS S.p.A. via Matteotti, 742042 Fabbrico (RE) Włochy (www.argotractors.com) będąca również  producentem ciągników marek Landini i Valpadana. Konsolidacja trzech historycznych marek, takich jak Landini, McCormick i Valpadana, ich doświadczeń, technologii i rozwiązań konstrukcyjnych zaowocowała skokiem  jakościowym, dając tym samym Argo pierwszoplanową pozycję na rynku. Wymiernym dla użytkownika ciągników marki McCormick efektem tej konsolidacji jest wykonany według najnowszych technologii produkt, zdolny zaspokoić oczekiwania klientów w każdej gałęzi rolnictwa, poczynając od ciągników specjalistycznych do ciężkich rolniczych.